WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA GMINY GIETRZWAŁD

ZIMA

CZTERY PORY ROKU
Zapraszamy na czwartą część tej opowieści – zimę w Górznieńsko-Lidzbarskim Parku Krajobrazowym.

Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy znajduje się w granicach 3 województw: kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego. Powstał w 1990 roku. Od 1993 roku cały obszar Parku znajduje się w granicach „Zielonych Płuc Polski” - najczystszej i najbogatszej przyrodniczo części kraju.

Obszar Parku charakteryzuje się znacznymi deniwelacjami. Różnica wysokości między najniższym, a najwyższym punktem w terenie wynosi prawie 110 m, a krajobraz przypomina tereny podgórskie. Na walory krajobrazowe wpływają również  malowniczo położone jeziora, których na terenie Parku znajduje się 29.

Ok. 70 proc. powierzchni parku pokrywają lasy. W jego granicach znajduje się 7 rezerwatów przyrody. Są tu liczne pomniki przyrody, jak chociażby 500-letni „Dąb Rzeczypospolitej”.

Tereny te były schronieniem dla Żołnierzy Wyklętych. Kolejnym atutem są walory kulturowe, wśród nich zabytki. Chociażby Kościół Parafialny Podwyższenia Krzyża Świętego w Górznie.

Szczególnie dba się tu o edukację ekologiczną. Jest sieć ścieżek przyrodniczo-dydaktycznych, a od maja 2015 roku w osadzie leśnej Ruda funkcjonuje nowoczesny Ośrodek Edukacji Ekologicznej Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego.